„Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań” – tak o wystawie „Wszystko widzę jako sztukę” w warszawskiej Zachęcie piszą jej twórcy. Kilka dni temu wybraliśmy się do Zachęty. Was też do tego gorąco zachęcam. Macie czas do 3 czerwca. Może Dzień Dziecka to dobra okazja na spotkanie ze sztuką?

„Wszystko widzę jako sztukę” to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej „Tęczy” z placu Zbawiciela.

Próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, naklejać na ścianach kolorowe taśmy jak Edward Krasiński, poświęcić życie malowaniu liczb jak Roman Opałka, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, malować swoje ciało na czarno jak Aneta Grzeszykowska.

Widać, że twórcom wystawy zależało na tym, by dać dzieciakom wolną rękę, pozwolić obcować ze sztuką po swojemu, bez narzucania swojej wizji.

Traktujemy najmłodszych widzów poważnie — nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii.

Nie znaczy to jednak, że można robić wszystko!

Zasady wyznaczone są jasno. Taka pierwsza wizyta w Galerii to dobra okazja do rozmowy z dzieckiem na temat „muzealnej etykiety”. Warto wyjaśnić, dlaczego twórcom wystawy zależy na tym, aby nie dotykać większości eksponatów, nie biegać i nie hałasować.

Dla kogo jest ta wystawa?

Ograniczeń wiekowych tak naprawdę nie ma. Myślę, że świetnie odnajdą się tu dzieciaki, które dopiero stawiają pierwsze kroki, jak i te starsze – w wieku przedszkolnym czy szkolnym, jak również osoby dorosłe :)

My Zachętę odwiedziliśmy rodzinnie. Najmłodszy zwiedzający ma 1,5 roku, a najstarszy – ponad 60 lat. Wszyscy bawili się całkiem nieźle :)

Informacje: 

WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ.
WYSTAWA DLA DZIECI
10.03 – 03.06.2018

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12 – 20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zostaw komentarz

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię