Przychodzi taki moment, kiedy nasz niemowlak, dopiero co z olbrzymim wysiłkiem przekręcający się na bok, zaczyna pełzać, raczkować, siadać… Nie wiadomo nawet kiedy pokonuje kolejne etapy w rozwoju tzw. dużej motoryki.  Przychodzi w końcu taki dzień, że chce sięgać wyżej i wyżej, jakby zmęczony patrzeniem z dołu na tych wszystkich wielkich ludzi. I wstaje. A później, też nie wiadomo, w którym momencie, zaczyna stawiać pierwsze kroki. Początki są trudne i bolesne dla tych małych Odkrywców. Ale chęć poznawania świata jest silniejsza i sprawia, że niestraszne są potknięcia, upadki i kolejne siniaki.

Kiedy już dziecko zaczyna poruszać się coraz sprawniej, a jego chód staje się stabilny, przychodzi w końcu moment na wybór pierwszych butów. Nie warto robić tego wcześniej, bo niczym nieskrępowana stopa (nawet skarpetką!) to najlepsze, co możemy podarować dziecku i jego rozwojowi. But, nawet jeśli będzie najlepiej dopasowany do stopy i najwygodniejszy, nie zastąpi stawiania kroków na bosaka. I naprawdę warto zakładać dziecku buciki tylko wtedy, kiedy to konieczne.

Przy okazji wyboru pierwszych butów dla Ignasia, wybraliśmy się do warszawskiego sklepu Kid’s Step, który poleciło mi kilka mam z mojego otoczenia. Sklep mieści się na Ursynowie, ale prowadzi też sprzedaż online. Zachęcam Was do wytrzymania do końca tekstu, bo mam dla Was małą niespodziankę. Jeśli więc zakup jesiennych lub zimowych butów jeszcze przed Wami, powinniście się ucieszyć :)

Udało mi się zadać kilka pytań w kwestii doboru pierwszych butów dla dziecka, właścicielce sklepu, Agnieszce Chludzińskiej. Z jej pomocą udało nam się wybrać buciki dla Ignasia. Było to już nasze drugie podejście do zakupu. Z pierwszego sklepu wszyscy wyszliśmy zestresowani, zgrzani i umęczeni. Ignacy nie zareagował zbyt ochoczo na próbę skrępowania jego wolnej dotychczas stopy… :)

Rozmowa z Agnieszką Chludzińską, właścicielką sklepu Kid’s Step

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie poszukiwań pierwszych bucików dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka najlepiej kupić, gdy zacznie ono stawiać pierwsze samodzielne kroki, gdy czuje się dość pewnie, aby poza domem poruszać się na własnych nogach. Wcześniej nie ma potrzeby ograniczania stóp butami.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pierwsze buciki dla dziecka?
Przede wszystkim buty nie powinny przeszkadzać stopie, tylko ją wspierać. Najlepiej, aby były lekkie i wykonane z materiału, który umożliwia oddychanie stopom, np. ze skóry naturalnej. Podeszwa powinna być sprężysta i elastyczna oraz zginać się w 1/3 długości stopy, w miejscu, gdzie naturalnie zginamy stopę podczas chodzenia. Podeszwa powinna dobrze amortyzować wstrząsy i umożliwiać dziecku wyczuwanie podłoża. Lekko uniesiony czubek buta ułatwi dziecku przetaczanie stopy podczas chodzenia. Buty muszą być stabilne, dobrze dopasowane w okolicach pięty i środka stopy, natomiast czubek buta powinien być szerszy, aby umożliwić swobodne poruszanie paluszkami. Zapiętek powinien być wzmocniony i przylegać do pięty. Warto też zwrócić uwagę czy zapięcie buta nie ogranicza ruchów stopy, czy np. rzep nie jest wszyty w miejscu, gdzie dziecko zgina stopę podczas chodzenia, co przeszkadza w stawianiu pierwszych kroków.
Czy są jakieś marki butów dziecięcych, które szczególnie Pani poleca na początek?
Zamawiając buty do sklepu zawsze staramy się wybierać marki i modele, które spełniają powyższe wymagania. Większość dostępnych u nas marek produkuje serie przeznaczone właśnie dla dzieci, które zaczynają chodzić. Buciki te spełniają wszystkie kryteria, które opisałam powyżej. Można u nas kupić buty Emel (m.in serię „Roczki”), które są produkowane ręcznie z ogromną starannością; buty Superfit, projektowane przy współpracy austriackich lekarzy i specjalistów dziecięcych; buty Naturino, przy których produkcji wykorzystywany jest tzw. „efekt piasku” (wewnętrzna wkładka buta wyposażona jest w miękki podkład, który pozwala na odtworzenie wrażenia chodzenia po morskim piasku); buty Clarks (m.in. seria First Shoes z niezwykle elastyczną podeszwą); buciki Bobux, które zapewniają stopom maksymalnie dużo swobody; buty Primigi i Geox wykonane z wysokogatunkowych i bezpiecznych materiałów.
 Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów dla dziecka?

Właściwe dobranie rozmiaru buta jest niezwykle ważne. Nawet najlepsze buty nie spełnią dobrze swojej funkcji, jeśli będą za duże lub za małe. Dobrze dopasowane buty powinny stabilnie trzymać stopę w śródstopiu, a w czubku buta pozostawić przestrzeń potrzebną dla swobody palców. Od najdłuższego palca do czubka buta powinno pozostać od 0,5 cm do 1 cm wolnej przestrzeni. Jeżeli są to pierwsze buciki, trzeba szczególnie zwrócić uwagę, aby ten zapas nie był zbyt duży (dziecko powinno czuć się w butach stabilnie). Ważna jest też szerokość buta – but nie może być ani za wąski ani za szeroki.

Czy dobrym pomysłem jest zamawianie butów przez Internet? Jak rodzic może ocenić, czy buciki są prawidłowo dobrane?

Zwykle trudno jest ocenić na podstawie zdjęcia czy opisu, czy wybrany przez nas model będzie dobrze leżał na stopach dziecka, czy nie jest za wąski lub za szeroki, czy podeszwa jest dostatecznie elastyczna i czy zgina się w miejscu, w którym powinna – sama długość wkładki wewnętrznej to nie wszystko. Przez internet najbezpieczniej jest zamawiać modele butów, które już dobrze znamy. Buty dla dziecka najlepiej przymierzyć w sklepie stacjonarnym, szczególnie ważne jest to przy pierwszych butach. Podczas przymierzania należy zwrócić uwagę czy buty dobrze leżą, czy but stabilnie trzyma stopę, czy cholewka nie odstaje i jak dziecko się w nich czuje. Małe stopy są bardzo różne, jedne są bardziej pulchne, inne mniej, mają wyższe lub niższe podbicie – nie wszystkie modele pasują na wszystkie stopy. Czy rozmiar buta jest prawidłowy najlepiej sprawdzić wyjmując wkładkę zewnętrzną i stawiając na niej stopę dziecka – wkładka powinna być dłuższa od stopy o ok. 0,5 cm – 1 cm.

Czy są takie przypadki, w których przed zakupem bucików należy skorzystać z porady ortopedy lub fizjoterapeuty?
 Do lekarza ortopedy czy fizjoterapeuty zawsze warto się wybrać, jeśli coś nas zaniepokoi. Jeżeli dziecko podczas stawiania pierwszych kroczków chodzi tylko na palcach i nie potrafi stanąć na całej powierzchni stopy, na pewno warto skonsultować się ze specjalistą.
A na koniec… obiecany prezent :) Na hasło MAMOMI otrzymacie 10% rabatu od ceny podstawowej na cały asortyment sklepu Kid’s Step. Rabat obowiązuje do końca 2017 roku, zarówno w sklepie online, jak i stacjonarnie. Rabaty nie sumują się. 
Udanych zakupów! 

PS. My dla Ignasia kupiliśmy uroczy model Saturnus marki Superfit.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zostaw komentarz

Dodaj swój komentarz
Podaj swoje imię